Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(TT)
IS terrorhot

NYPD: Vi känner till hotet

Av Tomas Medin Westman
Publicerad: 25 sep. 2014
ANNONS

New York-polisen känner till hotet om att en terrorattack planeras mot stadens tunnelbanesystem, vilket Iraks premiärminister avslöjat under torsdagen. Det skriver New York Times.
– Vi är i nära kontakt med FBI och andra federala partners när vi bedömer detta specifika hot, säger polischefen John Miller.

ANNONS
Uppgifter: IS planerar terrordåd mot tunnelbanesystemen i Paris och New York
NY Times
Haider al-Abadi hänvisar till uppgifter från den Irakiska underättelsetjänsten
Reuters
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
IS terrorhotIrakNew YorkUSANordamerika IS/Daesh (Islamiska staten)

IS misstänks för terrorplan – 115 gripna i Turkiet

Turkiska myndigheter har gripit 115 misstänkta IS-medlemmar som anklagas för att ha planerat attacker mot jul- och nyårsfiranden i landet. Det meddelar Istanbuls chefsåklagare på juldagen, enligt Reuters.

25 december 2025, 09.30
Bilden är från ett julpyntat Istanbul.

IS-medlemmar uppmanas använda AI för rekrytering

Medlemmar av extremistiska våldsbejakande grupper uppmanas att använda AI för att sprida sina budskap och rekrytera nya anhängare, skriver AP.

15 december 2025, 07.02
Ett fångläger för IS-medlemmars familjer i Syrien.

Man misstänks för att ha planerat terrordåd på valdagen

FBI har gripit en 27-årig afghansk medborgare misstänkt för att ha planerat ett terrordåd på valdagen i USA den 5 november. Det skriver amerikanska medier och hänvisar till USA:s justitiedepartement.

9 oktober 2024, 00.53
FBI-chefen Christopher Wray

Avslöjande om IS terrorhot möts med skepsis i USA

Hotet om terrorattacker mot tunnelbanan i New York och Paris, som uppges komma från Islamiska staten och som uppmärksammades av Iraks premiärminister Haider al-Abadi i New York under torsdagen, möts med förundran i USA. – Ingen i den amerikanska regeringen har kännedom om någon sådan plan och frågan har inte lyfts under våra möten med irakiska tjänstemän, säger en högt uppsatt tjänsteman till Foreign Policy. al-Abadi, som tillträdde för två veckor sedan, uppger att källan till uppgifterna är militanter som har tillfångatagits i Irak.

26 september 2014, 14.49
Caitlin Hayden