”Om vi inte gör något snabbt dör 75 000 barn”
Under nästa år beräknas 14 miljoner människor i Nigeria vara i behov av humanitärt bistånd, larmar FN. När militär i landet återtagit områden från islamistsekten Boko Haram har man upptäckt att hungersnöden är större än befarat i Afrikas folkrikaste land.
– Och om vi inte gör något snabbt och kraftfullt dör 75 000 barn inom de närmaste månaderna, säger FN:s katastrofsamordnare Peter Lundberg vid en pressträff i huvudstaden Abuja enligt Reuters.
bakgrund
Svält
Wikipedia (sv)
Svält är en allvarlig näringsrubbning som är följden av uteblivet intag av energigivande och livsnödvändiga näringsämnen under längre tid.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen