Ordboken måste göras om – ”allergi” fanns inte 1883
I höstas avslutades arbetet med Svenska Akademiens ordbok efter 140 år. I kväll kommer verket att presenteras på Akademiens högtidssammankomst – men fortfarande återstår drygt 10 000 ord att kartlägga, rapporterar SVT Nyheter Skåne.
Orsaken är att en stor mängd ord tillkommit sedan 1883, då arbetet inleddes. Ett exempel är ordet ”allergi”, som är för nytt och inte användes när redaktionsmedlemmarna på 1800-talet koncentrerade sig på bokstaven A.
Bokstaven S tog ett yrkesliv – 40 år – att avsluta. Andra var mer behändiga, W klarades av på ett par månader.
– Det var en hisnande känsla att kunna skriva en hel bokstav, säger huvudredaktören Bodil Rosqvist till SVT.
bakgrund
Svenska Akademiens ordbok
Wikipedia (sv)
Svenska Akademiens ordbok (ursprunglig titel Ordbok öfver svenska språket), förkortat SAOB, är ett historiskt uppslagsverk över det svenska språket som ges ut av Svenska Akademien. Det är det största uppslagsverk som har givits ut i Norden.
Svenska Akademiens ordbok bör ej förväxlas med Svenska Akademiens ordlista (SAOL) eller med den år 2009 utgivna Svensk ordbok utgiven av Svenska Akademien (SO).
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen