Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Personal behandlar en pojke efter den misstänkta gasattacken. Bilden är släppt av den statliga nyhetsbyrån Sana.
Personal behandlar en pojke efter den misstänkta gasattacken. Bilden är släppt av den statliga nyhetsbyrån Sana. (TT NYHETSBYRÅN/ NTB Scanpix)
al-Assadregimens fall

Över 100 personer skadade efter misstänkt gasattack

Av Marcus Andersson
Publicerad: 25 nov. 2018
ANNONS

Över 100 personer har skadats efter lördagens misstänkta gasattack mot staden Aleppo i Syrien. Men inga dödsoffer har ännu rapporterats, skriver TT.

Om uppgifterna, som kommer från den statliga syriska nyhetsbyrån Sana, stämmer är det den mest omfattande attacken sedan regeringsstyrkor återintog staden från rebeller för två år sedan. Även Ryssland har anklagat rebellerna för attacken, som landet menar skedde med klorgas.

Rebellerna själva förnekar att de har använt kemiska vapen och menar i stället att regimen sprider desinformation.

ANNONS
Moskva säger att man nu vill prata med Ankara om gasattacken, eftersom Turkiet garanterat vapenvila i provinsen
TT
Enligt den statliga nyhetsbyrån rör det sig om 107 personer med andningssvårigheter
AFP
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
al-Assadregimens fallAleppoSyrienMellanöstern

Utpekade mördare från Syrien lever fritt i Sverige

Flera män som pekas ut som skyldiga till våldtäkter och mord i Syrien lever nu fritt i Sverige. Det framkommer i en granskning som Sveriges Radio-programmet Kaliber har gjort.

1 juni, 06.46
Syriens tidigare diktator Bashar al-Assad (foto från 2010) lever numera i Ryssland.

Fördjupning •Assads liv med sin familj i Moskva: ”Som om inget hänt”

På 62:a våningen i den exklusiva restaurangen Sixty i Moskva brukar den ryska politiska eliten äta. Men bara några veckor efter att han störtats från makten satt även Syriens tidigare diktator Bashar al-Assad där, enligt ett ögonvittne.

Omni Mer
Bashar Assad’s long, brutal reign ended swiftly, but he and his close circle have had a soft landing in Russia.

Granskning: Generaler i exil planerar uppror i Syrien

Den avsatte diktatorn al-Assads toppgeneraler i exil planerar ett väpnat uppror mot Syriens nya styre för att ta över makten i landet. Det skriver The New York Times i en granskning.

24 december 2025, 15.58
En syrisk polisman under firandet av ettårsdagen sedan Bashar al-Assad avsattes.

Assad pluggar ryska och lever lyxliv i Moskva

Syriens förre diktator Bashar al-Assad lever ett tillbakadraget lyxliv i Moskva efter flykten till den ryska huvudstaden, rapporterar The Guardian baserat på läckt data och intervjuer med flera källor.

15 december 2025, 15.46
Assad i Moskva, 2023.