Hem
Illustrationsbild. (Malin Hoelstad/SvD/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Över 600 vaccinerade på en dag under stresstest

När det blir dags för fas 4 i vaccinationerna mot covid-19, alltså när allmänheten ska vaccineras, väntas trycket bli mycket högt. Därför har systemet redan nu i veckan stresstestats genom att personal på utvalda orter har fått prova att vaccinera så många personer som man kan vänta när fas 4 är igång, skriver TT.

En av de utvalda testorterna är Värnamo där 609 personer vaccinerades på åtta timmar.

– Det fungerade riktigt, riktigt bra. Det är vi stolta över. Det har varit ett stort lagarbete där vi haft medarbetare som aldrig jobbat med varandra, säger Caroline Grahn, verksamhetschef för den regionala vårdcentralen Väster i Värnamo.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen