Hem
En man som flytt Venezuela tillsammans med barn vid gränsen till Brasilien. (Pilar Olivares / TT NYHETSBYRÅN)

Över fyra miljoner har flytt Venezuela sedan 2015

Över fyra miljoner venezuelaner har flytt det ekonomiska och humanitära kaos som landet befinner sig i, uppger FN:s flyktingorgan UNHCR. Det rapporterar The Guardian.

I slutet av 2015, då krisen inleddes, hade nära 700 000 människor lämnat landet. Men i takt med att krisen har eskalerat har antalet flyktingar skjutit i höjden. Ungefär hälften har sökt sig till grannländerna Colombia och Peru, men även Chile, Ecuador, Brasilien och Argentina har tagit emot hundratusentals venezuelaner. Drygt 30 000 flyktingar och migranter har sökt asyl i USA, enligt Los Angeles Times.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen