”OW Bunker anledningen till att Altor sålde Hjärtat”
Att riskkapitalbolaget valde att sälja Apotek Hjärtat istället för att genomföra den planerade börsnoteringen beror på det danska oljebolaget OW Bunkers konkurs i förra veckan. Även om Altor själva har en annan förklaring. Att de inte är ärliga är dock logiskt, enligt en analys av Svenska Dagbladets Jan Almgren.
Konsekvensen av skandalen i OW Bunker, där Altors 35-procentiga aktieinnehav i princip är värdelöst efter konkursen, är att svenska riskkapitalbolag har en jobbig tid på börsen framför sig. ”Det lär dröja innan nästa riskkapitalägda bolag får aktieinvesterarnas förtroende”, skriver Almgren.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen