Parkeringsvakt larmar: ”Vi hetsas att skriva böter”
Parkeringsvakter vid ett bolag i Malmö uppmuntras att skriva ut många böter. Det uppger en anonym parkeringsvakt för Kvällsposten.
Istället för att basera lönerna på ålder, erfarenhet, samt tid i företaget säger uppgiftslämnaren att ett av de tyngsta kriterierna vid förhandlingar är antalet utskrivna böteslappar.
– Det är helt sjukt. Vi borde ha en trappa i stället för alla gör samma arbete, säger parkeringsvakten, som också lämnat dokumentet till tidningen för att styrka sin anklagelse.
Bolaget själva svarar att de inte alls jagar de anställda i syfte att bötfälla fler bilister och viftar bort anklagelserna som ”en skröna”.
– Jag vill att varenda anmärkning som sätts på en bil ska vara korrekt utfärdad, det är absolut prio för mig, säger Bengt Hersler, avdelningschef och vice vd för Parkering Malmö.