Hem
(JANERIK HENRIKSSON / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Piketty är tillbaka med tegelsten på 1 232 sidor

Den franska nationalekonomen Thomas Piketty kommer ut med en ny bok i dag. Hur många som faktiskt läste de över 900 sidorna i föregångaren ”Kapitalet i tjugoförsta århundradet” från pärm till pärm är oklart men att boken har haft inflytande är otvetydigt, skriver Bloomberg.

Ekonomisk ojämlikhet är nu en del av samtalet, men förändringar i politiken har lyst med sin frånvaro. Det vill Piketty råda bot på med nya ”Kapital och ideologi” som riktar kikarsiktet mot de politiska ideologier som ligger bakom ojämlikheten.

Piketty säger till franska L’Obs att han har blivit en bättre författare sedan sist. Koncis verkar han dock inte ha blivit – den nya boken är på 1 232 sidor.

bakgrund
 
Thomas Piketty
Wikipedia (sv)
Thomas Piketty (IPA: /tɔma pikɛti/), född 7 maj 1971 i Clichy i Île-de-France, är en fransk nationalekonom, som specialiserat sig på studier i ekonomisk ojämlikhet i förmögenhets- och inkomstfördelning.

Läs mer

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen