Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbild. Pingskyrkan i Ringhals.
Arkivbild. Pingskyrkan i Ringhals. (BJÖRN LARSSON ROSVALL / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Inrikes

Pingstkyrka uppmanar medlemmar till banklån

Av Hanna Åkesson
Publicerad: 22 maj 2014
ANNONS

Pingstkyrkan i Jönköping ber sina medlemmar om bidrag för att köpa en ny ljudanläggning till ett värde av 3,9 miljoner. Församlingsmedlemmar ska hjälpa till att bekosta tekniken genom att skänka 10 000 kronor var. Om pengarna saknas uppmuntras medlemmarna att ta personliga banklån, skriver P4 Jönköping.
– Det är en samvetsfråga för var och en hur man vill skapa förutsättningar för de saker man drömmer om och de saker man vill hjälpa till med, säger församlingens föreståndare Marcus Ardenfors.

ANNONS
”Hela vår kyrka bygger på att människor har ett hjärta för det vi gör och delar med sig av det av det man kan”
Sveriges Radio
Hälften av kostnaden för anläggningen ska komma från medlemmar
TT
Annons
Dags för spa? 30% rabatt hos Elite Hotels — övernattning, Vana Spa-entré och frukost ingår, boka senast 16/11
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
JönköpingPingstkyrkan