Hem
Bild från ingripande i Malmö tidigare i år.

Pojkarna från väktarfilmen omhändertagna i Stockholm

En av de två ensamkommande flyktingbarnen, som ordningsvakter tryckte ner vid ett uppmärksammat ingripande i Malmö tidigare i år, omhändertogs på Centralen i Stockholm under torsdagskvällen. Den andre pojken försvann däremot innan polis hann fram, säger polisen till TT.
Pojkarna, som är efterlysta, följde inte med ordningsvakter frivilligt och misstänks nu för våldsamt motstånd och våld mot tjänsteman, rapporterar P4 Malmöhus.
Barnen har hittills varit omhändertagna av sociala myndigheter i Danmark och skulle förhöras av polis angående det uppmärksammade ingripandet av ordningsvakter på Malmö central tidigare i år. Då blev en av de två flyktingpojkarna, nio år gammal, bryskt nedtryckt i golvet av en vakt. En person som såg händelsen filmade, och klippet väckte mycket starka reaktioner hos allmänheten.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen