Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(ANDERS WIKLUND / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Vaktfilmen i Malmö

Pojken från Malmö C i Stockholms drogmiljöer

Av Josefin Pehrson
Publicerad: 29 mars 2015
ANNONS

Pojken Sami som blev nedbrottad av en vakt på Malmö Central har senare tagit sig vidare till Stockholm där han dykt upp i drogtäta miljöer och sovit på Centralstationen. Det skriver Sydsvenskan som i en lång artikelserie följer Samis öde. Reportrarna beskriver hur Sami ser ut när de träffar på honom och några andra marockanska gatubarn inne på Mc Donalds på Vasagatan: han har grön vindjacka, truckerkeps med en tiger på, trötta och glansiga ögon, ärr på kinderna och delvis avslagna framtänder.
– Jag kom till Europa för att hjälpa min pappa, inget annat. Han är handikappad och behöver en operation, säger Sami.
Han börjar gråta och får låna reporterns telefon för att ringa sin pappa. Han förmanar honom att besöka läkaren.
– Ta hand om dina ben. Smörj dem lite grann, säger han till pappan.

ANNONS
”Om jag stannar här kan jag inte hjälpa pappa”
Sydsvenskan
Pojken berättar hur de unga vännerna hållit ihop under hela resan från Marocko genom Europa
Expressen
Se klippet från Malmö C
Youtube
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Vaktfilmen i MalmöStockholmMalmöStockholms län

Reportage om pojkarna på Malmö C kan få guldspade

HD-Sydsvenskans artikelserie efter den uppmärksammade videon, där en ordningsvakt satt över en marockansk pojke på centralstationen i Malmö, tävlar om det prestigefyllda journalistpriset Guldspaden. Jens Mikkelsen, Hussein el-Alawi och Federico Moreno är journalisterna bakom reportagen. Årets nominerade till Guldspaden är ett jämställt startfält, skriver Resumé. Medan Stora Journalistpriset förra året kritiserades för att vara mansdominerat är hälften av nomineringarna till Guldspaden, som prisar grävade journalistik, kvinnor.

14 mars 2016, 12.46

Vakterna från filmen: ”Ser aldrig trevligt ut”

De blev tydliga symboler för uniformerat våld när de sågs dunka en pojkes huvud mot golvet på Malmö central i mars. Nu berättar de två vakterna för första gången själva om händelsen, i en intervju med Transportarbetaren. Deras egen bild av händelsen är tydlig: de gjorde sitt jobb i en svår situation. – Det är omöjligt att omhänderta någon som inte vill bli omhändertagen så att det ser trevligt ut på film, säger den ena vakten. Efter händelsen, som inträffade en fredagskväll, spreds en inspelning från händelsen i rekordfart. Och med spridningen kom hoten. – Det riktas hot mot ”de där vakterna”. Folk kom till centralen och frågade efter oss, säger den ena vakten. – Hoten och skriverierna var oerhört jobbiga, jag kan inte ens beskriva det i ord, säger den andra av de två.

30 september 2015, 16.33

Föräldrarna: ”Han ville lyfta oss från fattigdomen”

I januari blev en pojke bryskt omhändertagen av en vakt på Malmö Central. Händelsen fångades på film och väckte stor uppmärksamhet efter att Sydsvenskan publicerat den. Pojken, som egentligen heter Amin, var på flykt i Sverige och nu har tidningen träffat föräldrarna i Marocko. – Jag hoppas att han får gå i skolan och lära sig ett yrke. Han är smart. Han vill något. Här har han ingen chans att utvecklas. Det är därför han flyr, säger Hicham, Amins pappa. Amin har hävdat att hans mamma är död men i hemmet träffar Sydsvenskan en kvinna, Amina, som uppger att hon är hans mamma. – Han var en mycket snäll pojke, stor för sin ålder. När jag grät, grät han. Han var alltid mycket omsorgsfull med mig. Han ville lyfta oss från fattigdomen, berättar hon. Föräldrarna målar upp en bild av Amin som en hårt arbetande pojke som på grund av pappans dåliga hälsa tog ett stort ansvar för familjens försörjning. Amin har tidigare berättat för Sydsvenskan att han flydde för att få ihop pengar till sin pappas operation.

14 juni 2015, 22.35

”Ett misslyckande även om inget brott begåtts”

Det är inte överraskande att förundersökningen mot väktarna läggs ner, men det är sorgligt. Det skriver Mårten Schultz, professor i civilrätt, i SvD om dagens besked om att det inte blir något åtal för det ingripande mot två pojkar på centralstationen i Malmö i början av februari som filmades och väckte starka reaktioner. Att barnen hamnat på glid och i en våldsam situation är trots allt ett misslyckande för rättssamhället, menar han.

21 april 2015, 13.19