Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(LEON NEAL / AFP)
Mordet på Jean McConville

Polisen vill hålla kvar Adams

Av Jenny Åbonde
Publicerad: 2 maj 2014
ANNONS

Polisen i Nordirland har bett om mer tid för att få förhöra Sinn Fein-ledaren Gerry Adams för hans misstänkta inblandning i mordet på en kvinna 1972. Tiobarnsmamman Jean McConville mördades av IRA och hennes kvarlevor hittades först 2003.
Adams nekar till anklagelserna till att ha beordrat mordet på henne och även till att han skulle ha varit medlem i IRA.

ANNONS
Adams gick frivilligt till polisen för förhör i onsdags
TT
Ett av de mest ökända morden under hela konflikten i Nordirland
AFP
Mordet på Jean McConville
bakgrund · Wikipedia (en)
Gerry Adams
bakgrund · Wikipedia (en)
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Mordet på Jean McConvilleGerry AdamsSinn FeinNordirlandIRABrott

Ledare från Nordirland släppt efter mordförhör

Sinn Féins partiledare Gerry Adams har släppts efter fri att ha hållits gripen av polis på Nordirland, rapporterar brittiska BBC. Förhören med Adams i fallet om mordet på tiobarnsmamman Jean McConville har pågått sen i onsdags då han självmant gick till polisen.

4 maj 2014, 17.59
Väggmålning över Adams i Belfast.

Sinn Fein-ledaren gripen för mord på kvinna

Ledaren för det Nordirländska partiet Sinn Fein, Gerry Adams, har gripits i utredningen kring mordet på Jean McConville 1972, rapporterar flera medier. Den 37-åriga tiobarnsmamman Jean McConville kidnappades framför sina barn efter att ha blivit felaktigt anklagad för att vara en hemlig uppgiftslämnare. Hon sköts till döds av IRA och hennes kropp hittades på en strand i County Louth på Irland först 2003. Gerry Adams ska själv ha gått till polisen varpå han greps. I samband med gripandet sa Adams att han inte är skyldig till någon delaktighet i mordet, uppger BBC.

30 april 2014, 22.38
Jean McConville i ett gammalt familjefoto / Sinn Fein-ledaren Gerry Adams