Politiker köpte nakenbilder – pressades på 213 000
M-politikern Mikael Rubin, kommunstyrelsens ordförande i Trelleborg, betalade över 200 000 kronor till en kvinna han mött på nätet för att inte bli uthängd som sexköpare. Det rapporterar Trelleborgs Allehanda.
Enligt tidningen diskuterade Rubin och kvinnan att mötas upp för sex, något som dock aldrig blev av. I stället började kvinnan pressa kommunalrådet på pengar, som ska ha förts över till henne vid 13 tillfällen. Till slut polisanmälde Rubin kvinnan, som nu åtalas misstänkt för utpressning.
I förhör har Mikael Rubin sagt att han köpt nakenbilder av kvinnan, men han nekar till att ha köpt eller försökt köpa sex av henne. Till Trelleborgs Allehanda säger han att det inte är troligt att han blir kvar som kommunalråd.
– Jag tror att jag får sluta, men det får jag ta med mitt parti, säger han.
Även kvinnan nekar till brott.