Hem
Postnords postterminal i Årsta i södra Stockholm, det vill säga inte den i Göteborg där man hittade knarket. (Henrik Montgomery/TT / TT Nyhetsbyrån)

Postarbetare hittade 1 300 brev med knark i Göteborg

Inom loppet av åtta kvällar hittade terminalarbetare på Postnord i Göteborg drygt 1 300 brev och paket som innehöll narkotika. Breven lämnades över till polisen och nu är över 1 000 personer misstänkta för brott, rapporterar P4 Göteborg och SVT Väst.

– Vi blev förvånade. Det var mycket mer än vi kunnat förvänta oss, säger Johan Ekström, utredare på spaningssektionen i polisregion Väst.

Sedan drygt ett år tillbaka tillåter lagen att alla personer som hanterar brev och paket att larma polisen vid misstanke om narkotikabrott.

– Det här har på många sätt varit en okontrollerad väg att distribuera illegala preparat. Fram till nu, säger Max Olsson, lokalpolisområdeschef i Göteborg, till SVT.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen