Hem
(Andy Kropa / TT / NTB Scanpix)

Producent: Han är svart och därför inte lika lönsam

Strax efter premiären av actionfilmen ”The Equalizer” skickade en producent ett mejl till Sony Pictures där han eller hon påpekar att filmen hade varit mer lönsam om man inte hade använt sig av en svart skådespelare. Det framgår i ett mejl som läckt efter hackerattacken mot filmbolaget.
Den Oscarsbelönade skådespelaren Denzel Washington spelar huvudrollen i filmen, som dragit in 191 miljoner dollar, vilket motsvarar 1,4 miljarder kronor. Trots det ansåg producenten att filmen inte gått tillräckligt bra och att anledningen till det skulle vara att Washington är svart.
”Jag tror att den internationella biopubliken är rasistisk - filmer med en afroamerikaner i huvudrollen går i allmänhet inte så bra utomlands”, skriver producenten bland annat.

Trailer:

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen