PSG stärker säkerheten vid Zlatan Ibrahimovics hem
Franska L'Equipe skriver att fotbollsklubben Paris Saint-Germain har uppgraderat säkerheten kring spelarnas hem efter terrorattackerna i Paris, skriver Expressen. Enligt L'Equipe gäller det särskilt lagets sydamerikanska stjärnor samt svenske Zlatan Ibrahimovic.
L'Equipe skriver också att flera av spelarna, däribland målvakten Salvatore Sirigu, förlorade vänner och bekanta i Parisattackerna.
Förutom vid spelarnas hem höjs också säkerheten kring träningsanläggningen Camp de Loges och arenan Parc de Prince, samt flera andra PSG-anläggningar.
– Om en spelare behöver beskydd eller psykologiskt stöd så är det normala att klubben hjälper den på det sättet, säger en talesman för klubben till L'Equipe, som också konstaterar att säkerheten i Malmö höjts inför Champions League-mötet mellan MFF och PSG den 25:e november.