Rånare gripen efter vansinnesfärd

En sedan tidigare eftersökt man har hållit polisen i Västra Götaland sysselsatt under kvällen. I Borås försökte mannen råna en hamburgerrestaurang genom att bland annat skjuta i taket med ett luft- eller kolsyrevapen. Senare tvingade han till sig upp emot 15 000 kronor i kontanter och en halv sopsäck cigaretter från en livsmedelsbutik i Hindås.
Efter en vansinnesfärd med bil lyckades polisen till slut få stopp på mannen som kunde gripas. Mannen, som är i 45-årsåldern, har varit anhållen i sin frånvaro sedan i december misstänkt för försök till mord.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen