Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Denniz Lyxzén 2019.
Denniz Lyxzén 2019. (Janerik Henriksson/TT / TT Nyhetsbyrån)
Nöje & kultur

Refused ställer in – Lyxzén: ”Jag fick hjärtinfarkt”

Av Kinga Sandén
Publicerad: 13 juni 2024
ANNONS

Sångaren Dennis Lyxzén har fått en hjärtinfarkt och hardcorebandet Refused tvingas därför ställa in fredagens konsert på Rosendal Garden Party i Stockholm.

”Jag fick en hjärtinfarkt på mitt hotellrum i morse. Det var extremt smärtsamt och skrämmande”, skriver han själv på Instagram.

På bilden gör han v-tecken liggande i en säng uppkopplad med sladdar och infarter.

51-årige Dennis Lyxzén tackar läkarna och sjuksköterskorna på sjukhuset i Uppsala och skriver att han känner sig okej under omständigheterna.

”Jag avskyr verkligen att ställa in konserter, men läkaren sa att det inte blir någon rock för mig på ett par veckor”, fortsätter han och uppmanar sina fans att ta hand om varandra.

ANNONS
Refused var en av fredagens större akter på Rosendal Garden Party
Aftonbladet
Får medicin och hoppas på snabbt tillfrisknande
TT
Annons
Överraska med en höstbukett — Euroflorist levererar direkt till dörren samma dag
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
RefusedRosendal Garden PartyDennis LyxzénMusik