Reinfeldt under dagens sommarfika. (BERTIL ERICSON / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Reinfeldt om Gaza: Ett urskillningslöst dödande

Tidigare har Fredrik Reinfeldt fått kritik för att vara tyst om situationen i Gaza. I en intervju med Aftonbladet hänvisar han till utrikesminister Carl Bildts artikel på DN Debatt i dag om att Israels blockad av Gaza måste hävas.
– Ska vi lösa detta långsiktigt och inte bara ha ett vapenstillestånd på några timmar, då måste vissa komponenter komma på plats. Det ena är att bryta den ekonomiska isolering som i dag sker av Gaza.
Utöver det vill statsministern se att det palestinska styret organiseras bättre och ”Israels legitima säkerhetsintressen tas med i beräkningen”.
Reinfeldt säger även att han förfasas över dödandet som har sin förklaring i att båda parterna har vedergällning som princip.
– Det blir ett urskillningslöst dödande som gör att många civila och barn får sätta livet till, säger han.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen