Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Ronaldinho i samband med VM-finalen 2018.
Ronaldinho i samband med VM-finalen 2018. (PETTER ARVIDSON / BILDBYRÅN)
Ronaldinhos passproblem

Ronaldinho gripen av polis i Paraguay – hade fejkat pass

Av Marcus Andersson
Publicerad: 5 mars 2020
ANNONS

Förre fotbollsstjärnan Ronaldinho har gripits av polis i Paraguay, skriver BBC. Brasilianaren ska ha försökt att ta sig in i landet med ett fejkat pass.

– Jag respekterar hans popularitet som idrottsman, men lagen måste också respekteras. Oavsett vem du är så gäller lagen, säger inrikesministern Euclides Acevedo.

Ronaldinho utsågs till världens bästa spelare två gånger under sin aktiva karriär, men efter att han la fotbollsskorna på hyllan har rubrikerna ofta handlat om diverse skandaler.

ANNONS
Även hans bror har gripits på samma grunder
BBC
Skulle till landet för ett välgörenhetsevenemang
Sky News
Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ronaldinhos passproblemRonaldinhoParaguayBrasilienFotboll

Ronaldinho om fängelset: ”Autografer och idolbilder”

Brottsmisstänkte fotbollslegendaren Ronaldinho bryter tystnaden från sin husarrest i Paraguay. För lokala tv-kanalen ABC berättar brasilianaren om gripandet när polisen hittade falska pass som tillhörde stjärnan och hans bror. Han säger att han och brodern blev chockade över att dokumenten var falska och att de samarbetar med myndigheterna.

27 april 2020, 13.53
Ronaldinho vid hotellet i Asunción i Paraguay där han befinner sig i husarrest.

Ronaldinho kvar i häkte – misstänks för fler brott

Tidigare brasilianske fotbollsstjärnan Ronaldinho har tillbringat de tre senaste nätterna i häkte i Paraguays huvudstad Asuncion. Orsaken är att han – tillsammans med sin bror – försökte ta sig in i landet med hjälpt av falska pass. Nu kräver brödernas advokat att de släpps fria omedelbart.

9 mars 2020, 08.09
Ronaldinho och hans bror Roberto Assis på väg till häktningsförhandling.