Så är läget i trafiken: ”Köer kan uppstå snabbt”
Det är en av årets mest intensiva trafikhelger. Polisen varnar nu för köer när midsommarfirare ska ta sig hem på landets vägar.
– Än så länge har det varit lugnt. Men det brukar bli tätare i trafiken framåt eftermiddagen, säger Christer Viktorsson, vakthavande befäl på Östgötapolisen, till Aftonbladet.
Han kommer även med tips på hur olyckor kan undvikas.
– Det är de vanliga råden: Respektera hastighetsgränserna, håll avstånd, se till att belysningen fungerar och var utvilad och nykter. Det kan räcka med ett ögonblicks ouppmärksamhet för att det ska smälla. Köer kan uppstå väldigt snabbt.
Extra hårt tryck bli det på vägarna in mot storstäderna från de populära midsommarorterna i Dalarna, på Västkusten, Gotland och Öland.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen