Säpochefen: Ryssland är oförutsägbart och riskbenäget
Trots att terrorhotnivån i Sverige sänks från en fyra till en trea så är säkerhetsläget i landet ”det sämsta på flera år”. Det säger säkerhetspolischefen Charlotte von Essen på en pressträff där även justitieminister Gunnar Strömmer (M) medverkar.
– Ryssland bedriver en omfattande säkerhetshotande verksamhet i och mot Sverige. De agerar oförutsägbart och förnekbart vilket gör hoten svårbedömda. Men vi vet att Ryssland är mer riskbenägna än tidigare, säger Charlotte von Essen.
Hon betonar också att terrorattentaten på Bryggargatan i Stockholm 2010 och på Drottninggatan 2017 ”skedde inom ramen för en trea”.
I augusti 2023 höjde Säpo terrorhotnivån till en fyra på den femgradiga skalan.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen