Hem
(Johan Nilsson / TT / TT NYHETSBYRÅN)

SAS-pilot sekunder från ryskt plan tidigare i år

I fredags var en av SAS flighter nära kollision med ett ryskt militärflyg. Det avslöjade DN i helgen. Nu skriver samma tidning att liknande incidenter har skett mellan SAS och militärplan förut. Piloten Johan Wiklund berättar om hur han i mars var sekunder från att krocka med ett ryskt signalspaningsflygplan fem mil sydväst om Malmö.
– Precis när jag avbrutit stigningen ser jag det ute till höger. Det är ett grått turbopropflygplan, målat för att man inte ska se det. Jag räknar till fem. Sedan passerar det rakt över huvudet på oss.
– Det hade kunnat sluta väldigt illa, säger han.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen