Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
En gestaltning av hur ”The Line” är tänkt att se ut.
En gestaltning av hur ”The Line” är tänkt att se ut. (Neom)
Saudis nya ekonomi

Saudiarabien planerar 170 kilometer långa skyskrapor

Av Max Wahlund
Publicerad: 1 aug. 2022
ANNONS

Saudiarabiens kronprins Mohammed bin Salman har presenterat ett futuristiskt byggprojekt som kallas ”The Line”, rapporterar Haaretz.

Projektet innebär två parallella skyskrapor som ska vara hela 170 kilometer långa och 500 meter höga, och rymma nio miljoner invånare när de är klara. De ska vara täckta av spegelglas på utsidan.

Det saudiska företaget Neom, som fått ansvar för projektet, skriver på sin hemsida att ”The Line” kommer att drivas av ”100 procent förnybar energi och prioritera hälsa och välmående framför transporter och infrastruktur”.

ANNONS
Haaretz skriver att liknande idéer förekommit i USA på 1960–70-talen men aldrig blivit verklighet
www.haaretz.com
Företaget Neoms hemsida med en virtuell presentation av ”The Line”
www.neom.com
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Saudis nya ekonomiMuhammed bin SalmanSaudiarabienArkitektur

bin Salman tänker om – skalar ner jätteprojektet

Det tycks inte bli någon beboelig jättespegel i öknen, trots allt. Efter förseningar och budgetproblem har den saudiska kronprinsen Mohammed bin Salman sett över projektet Neom och beslutat att drastiskt sänka ambitionsnivån. Det rapporterar Financial Times.

25 januari, 17.06
Illustration av The Line.

Vägrade lyda order: ”Kan inte göra så mot mitt folk”

Övereste Alenezi lever i exil i Storbritannien sedan han vägrat lyda en order från saudiska styret om att använda dödligt våld mot bybor som protesterar mot tvångsförflyttningarna till följd av klimatprojektet Neom.

9 maj 2024, 09.21
Arkivbild. Saudisk familj på flykt från sin hemby 2009.

Saudiarabien tar till dödligt våld för att bygga klimatstad

Saudiarabien tillåter dödligt våld för att röja mark och vräka bybor till förmån för det uppmärksammade klimatprojektet Neom, rapporterar BBC.

9 maj 2024, 08.21
Saudiarabiens kronprins Mohammed bin Salman

Saudiarabien satsar på ”syntetiskt klimat” i öknen

Saudiarabien har inlett ett samarbete med ett nederländskt företag för att skapa ”ett syntetiskt klimat” i öknen som ger förutsättningar för odling, skriver Bloomberg.

7 augusti 2023, 22.57
Saudiarabiens ökenlandskap.