Hem
Jessica Ohlson, Gustav Kasselstrand och William Hahne. (CHRISTINE OLSSON / TT NYHETSBYRÅN / TT NYHETSBYRÅN)

SDU kan dumpas – nytt ungdomsförbund möjligt

I september ska Sverigedemokraternas ungdomsförbund SDU välja vem som ska ersätta den ur moderpartiet uteslutne Gustav Kasselstrand som ordförande.
På lördagseftermiddagen stod det klart att valberedningen föreslår Jessica Ohlson till posten. Hon anses stå nära både Kasselstrand och William Hahne, som även han uteslöts ur SD, och SD:s pressekreterare Henrik Vinge är i en intervju med Aftonbladet mycket kritisk.
– Det är förstås väldigt olyckligt. Det skulle skada relationerna allvarligt om det var så att hon blev vald till ordförande, säger han till tidningen.
Till DN säger Vinge att SD har ett ökande stöd i alla väljargrupper utom bland ungdomar. På frågan om ett nytt ungdomsförbund kan vara aktuellt svarar han:
– Vi kan titta på möjligheterna.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen