Hem
Stockholms tunnelbanetrafik. (Tomas Oneborg/SvD/TT)

Seko varslar om strejk för tågpersonal – rör 1 200

Fackförbundet Seko varslar om strejk bland spårvägsanställda från och med 11 maj, rapporterar P4 Stockholm. Strejkvarslet rör 1 200 medlemmar som arbetar inom bland annat Öresundstrafiken, SJ, Green Cargo och MTR i tunnelbanan i Stockholm.

Strejken planeras att ske i tre olika steg, om ingen uppgörelse nås med arbetsgivarsidan.

Framför allt handlar strejkvarslet om två saker: dels om att få ett slut på sena schemaändringar och dels att medlemmarna måste få tid till återhämtning, skriver Seko i ett pressmeddelande.

– En stor majoritet av våra medlemmar inom spårtrafiken har svårt att förena sitt arbete med fritid och familjelivet, säger Sekos förbundsordförande Gabriella Lavecchia.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen