Senegalesiska trupper ska tvinga bort Jammeh
Senegalesiska trupper har gått in i Gambia, efter att FN:s säkerhetsråd antagit en resolution som stöttar en militärintervention för att få bort Yahya Jammeh från presidentposten. Det uppger en militärtalesman för Reuters och AFP.
Jammeh, som styrt sedan 1994, förlorade presidentvalet till Adama Barrow i december men vägrar att avgå. Tidigare i dag svor Barrow presidenteden på Gambias ambassad i Senegal.
Under kvällen har det kommit rapporter om att nigerianska stridsplan flugit över Gambia. Enligt en talesman för flygvapnet pågår ännu förhandlingar med Jammeh.
– Det verkar som om han överväger att ompröva sin ställning, han kan komma att avsäga sig makten, säger Ayodele Famuyiwa.
Gambia
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen