Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Anjum Naveed / TT / NTB Scanpix)
Våldet i Pakistan

Sex döda och 200 skadade i våldsamma protester

Av Linnea Järkstig
Publicerad: 25 nov. 2017
ANNONS

Minst sex personer har dödats och omkring 200 skadats när pakistanska säkerhetsstyrkor drabbat samman med demonstranter från det islamistiska partiet Tehreek-e-Labaik, rapporterar AP.

Beväpnade med bland annat tårgas och gummikulor har över 8 000 poliser gått till angrepp mot demonstranterna, som blockerat vägar och kastar sten mot polisen.

– Vi är flera tusen. Vi ger oss inte av. Vi kommer att kämpa till slutet, säger TLP:s talesperson Ejaz Ashrafi på telefon till Reuters.

Oroligheterna har lett till att militären kommenderats ut för att upprätthålla ”lag och ordning”.

Bakgrunden till demonstrationen, som bröt ut i Pakistans huvudstad Islamabad den 8 november, är att en ed för folkvalda politiker tillfälligt ändrades av justitieminister Zahid Hamid, något som myndigheterna menar var ett misstag.

ANNONS
Millitären kommer att kommenderas ut i Islamabad
apnews.com
Polisen bekämpar stenkastande demonstranter
Reuters
Inrikesdepartementet: Vi har skickat in tillräckligt med soldater
AFP
TLP:s talesperson: ”Vi är flera tusen. Vi ger oss inte av”
TT
Demonstranterna har satt flera bilar i brand och polisen har gripit dussintals människor
Sveriges Television
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Våldet i PakistanIslamabadPakistanAsien

Pakistan anklagar ex-ministers parti för att samarbeta med TTP

Regeringen i Pakistan anklagar partiet Tehreek-e-Insaf (PTI) som leds av den tidigare premiärministern Imran Khans parti för att samarbeta med pakistanska talibanrörelsen TTP. Men några bevis har inte lagts fram, skriver AP.

13 oktober, 21.55
Demonstranter som försöker passera en barriär.

Polisen sköt mot demonstranter i Pakistan

Polisen har använt tårgas och ammunition i samband med att sammandrabbningar bröt ut i nordvästra Pakistan under tisdagen. Det rapporterar Reuters.

13 oktober, 21.44
Anhängare till den före detta premiärministern Imran Khan.

Spänt läge i Pakistan – containeravspärringar

Det har varit spänt i Pakistans huvudstad Islamabad i veckan inför en stor, planerad protest till stöd för den fängslade ex-premiärministern Imran Khan, rapporterar flera medier.

26 september, 17.16

Minst elva dödade efter bombdåd i Pakistan

Minst elva personer har dödats efter att en självmordsbombare utlöst en sprängladdning i en bil i Pakistan, skriver AP.

26 september, 14.37
En ambulans vid ett tidigare sprängdåd i Pakistan.