Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(JON OLAV NESVOLD / BILDBYR N NORWAY)
Sport

Slog landsmannen med stav under lopp – diskades

Av Elin Fellman
Publicerad: 2 feb. 2019
ANNONS

Den norske skidåkaren Didrik Tønseth slog Magne Haga med sin stav under ett lopp i norska mästerskapen som pågår parallellt med svenska mästerskapen i Sundsvall. I mål diskades OS-guldmedaljören.

– Det var onödigt av mig. Men jag tycker att det fanns plats för två på bredden där. Jag kör om en VM-plats, det gör inte han, säger Tønseth till VG.

Haga råkade kliva på Tønseths stav så att den gick av vilket fick norrmannen att ilskna till och veva den kvarvarande stavstumpen mot Haga.

ANNONS
Tønseth kom i mål som nia men blev diskvalificerad
Aftonbladet
Tønseth bad om ursäkt efter loppet
www.vgtv.no
bakgrund
 
Didrik Tønseth
Wikipedia (sv)
Didrik Tønseth, född 5 maj 1991, är en norsk längdåkare som har tävlat i världscupen sedan januari 2012. Tønseth har tävlat i två Junior-VM, 2010 och 2011. Vid mästerskapet 2010 vann han guld i stafetten tillsammans med Pål Golberg, Tomas Northug och Finn Hågen Krogh. Under världscupsäsongen 2013/2014 kom första pallplatsen i karriären. Han kom trea i 15 km klassiskt i norska Lillehammer den 7 december 2013, bakom Aleksej Poltoranin och landsmannen Pål Golberg. Vid olympiska vinterspelen 2018 tog Tønseth ett lagguld i långa stafetten.
Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Didrik TønsethLängdskidor