Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Alvaro Morata med mikrofonen när det spanska laget firade guldet i Madrid den 15 juli.
Alvaro Morata med mikrofonen när det spanska laget firade guldet i Madrid den 15 juli. (Andrea Comas / AP)
Fotbolls-EM 2024 • Englands EM-guld

Spanska stjärnors Gibraltar-sång kan sluta i CAS

Av Samuel Inghammar
Publicerad: 20 juli 2024
ANNONS

De spanska fotbollsstjärnorna Álvaro Morata och Rodri fångades på bild när de i firandet efter segern mot England i EM-finalen tidigare i somras sjöng ”Gibraltar är spanskt” tillsammans med supportrar.

Ett tilltag som inte uppskattades av fotbollsförbundet i det brittiska territoriet Gibraltar, som anmälde händelsen till det europeiska fotbollsförbundet Uefa.

På fredagen rapporterade den spanska sporttidningen Marca att Uefa tillsatt en utredning som kan leda till uppemot två matchers avstängning. Nu skriver den andra stora spanska sporttidningen Mundo Deportivo att om Uefa beslutar om avstängning kan fallet gå så långt som till idrottens skiljedomstol Cas. Och där är det, enligt Mundo Deportivo, inte säkert att Uefas linje skulle vinna.

ANNONS
Det normala är att det slutar med varning eller böter för spelarna (spanska)
www.mundodeportivo.com
Under mästerskapet stängdes en turkisk spelare av för en gest han gjorde under en match (spanska)
www.marca.com
Uefa: En utredare har tillsatts
apnews.com
Gibraltar, på södra spetsen av Spanien, har varit ett brittiskt territorium i mer än 300 år, med en befolkning på cirka 35 000 personer. Spanien har länge krävt att få tillbaka Gibraltar.
TT
Stjärnorna utreds – efter sången: ”Extremt kränkande” - Radiosporten
Sveriges Radio
Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Fotbolls-EM 2024Englands EM-guldFotbollUefaCASGibraltarSpanienEuropaAlvaro Morata

Jublande fans och politiker mötte Englands guldhjältar

Hundratals jublande fans tog emot Englands EM-hjältar när de landade på flygplatsen utanför London på måndagskvällen, rapporterar BBC. Bussresan gick sedan raka vägen till 10 Downing Street där vice premiärminister Angela Rayner tog emot laget för mingel.

29 juli 2025, 07.09

Dubbelt så många fans i årets mästerskap: ”Rörd”

Inget dam-EM har lockat mer publik än årets fotbollsmästerskap. Totalt reste 223 000 fans från 160 olika länder till Schweiz för att följa matcherna på plats, säger Nadine Kessler, Uefas chef på damsidan, i en intervju med The Guardian.

28 juli 2025, 12.47
Englands fans fick jubla mest.

Glädjeyra i brittisk press: ”Europas drottningar”

Ordvitsar och glädjeyra fyller förstasidorna i England efter EM-guldet.

28 juli 2025, 07.09
The Guardians, The Mirrors och The Suns förstasidor i dag.

Krönikor: Mycket tur och Chloe Kelly låg bakom Englands EM-guld

Två nyckelfaktorer pekas ut efter Englands andra raka EM-guld. Tur och Chloe Kelly. Laget har haft turen på sin sida flera gånger under mästerskapet, skriver Expressens Frida Olsson efter finalen. Hon noterar också att England nu är det enda lag förutom Tyskland som lyckats försvara en EM-titel.

27 juli 2025, 22.10
Chloe Kelly.