Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbild.
Arkivbild. (Mats Andersson / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Ekonomi

Spel och betting rusar på börsen

Av Robert Triches
Publicerad: 23 nov. 2015
ANNONS

Spel- och bettingbolagen går bra på börsen, visar en genomgång i Dagens Industri. Unibet och Betsson har stigit med 78 procent respektive 63 procent i år.
– Jag har en positiv syn på sektorn de kommande åren. Bettingbolagen har förutsättningar att växa fortare än andra småbolag, säger Petter Löfqvist, förvaltare av fonden Länsförsäkringar Småbolag Sverige som stigit med 28 procent i år och som har investeringar i Unibet, Betsson, Evolution Gaming Group och Netent, till tidningen.
Börsuppgångarna till trots blir spelbolagens aktier allt billigare. Förklaringen till det, skriver DI, är att vinsterna i de flesta fall stiger snabbare än börsvärdet.

ANNONS
Bettingbolagen tokrusar – men blir samtidigt billigare
Dagens Industri
Börsen i dag - aktuella börskurser från hela världen
Dagens Nyheter
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Kindred Group (fd Unibet)BetssonEvolution Gaming GroupNetentSpelBörsStockholmsbörsen