Hem
Soran Ismail och Jan Helin. (TT)

”SR köpslår med alla människors lika värde”

Soran Ismail (Claudio Bresciani / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Debatten om Soran Ismail och Sveriges Radio fortsätter. Aftonbladets chefredaktör Jan Helin skriver i dag att SR:s ledning köpslår med försvaret av alla människors lika värde för att vara opartiska gentemot Sverigedemokraterna. ”Sveriges Radio blir nu med sin kategoriska argumentation kring opartiskhet istället en kraft i det svenska samhället som normaliserar ett politiskt parti med rötter i nynazism,” skriver han.
Nu kommenterar också Soran Ismail den senaste veckans uppståndelse i det sista programmet av Morgonpasset i P3 som han medverkade i.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen