Statsvetare: ”Kan skada Kinnunens roll i SD”

Sverigedemokraterna lär inte skadas i opinionen av skattebrottsanklagelserna men det kan komma att drabba Martin Kinnunen (SD) personligen. Det tror professorn i statsvetenskap, Jonas Hinnfors, skriver Expressen.
SD driver en hård politisk linje för ökade straff mot brottslighet och då kan misstankarna bli en politisk belastning för partiet, menar han.
– Där har partiet, genom åren, varit hårda mot sina egna, säger Hinnfors till tidningen.
Expressens politiske kommentator K-G Bergström tror däremot att nya SD-väljare kan vara känsliga för skandaler inom partiet och påminner om att borgerliga partier på senare tid seglat upp som alternativ till invandringskritiska SD.
”Nu finns två – KD och FP – som i varje fall vill justera politiken på området. Då finns det plötsligt rumsrena alternativ att gå till, om SD känns alltför belastat.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen