Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbild från 2005: Volvos fabrik i Torslanda.
Arkivbild från 2005: Volvos fabrik i Torslanda. (TT)
Ekonomi

Stöd till varslade på Volvo Cars misslyckades

Av Tomas Medin Westman
Publicerad: 18 feb. 2015
ANNONS

Den utbildning som skulle hjälpa varslade på Volvo Cars till nya jobb var ett misslyckande. Det visar Riksrevisionens rapport om åtgärderna. Varslen 2008 och 2009 på Volvo Cars och dess underleverantörer omfattade cirka 5 700 personer. Av dem deltog 1 200 i utbildningsåtgärder, delvis finansierade av Europeiska globaliseringsfonden (EGF). Dessa jämfördes med en kontrollgrupp som inte deltog.
– Vi ser ingen effekt av åtgärderna, utan utgången är sämre än för kontrollgruppen, Och sämre än vi förväntade oss, säger riksrevisor Claes Norgren till Göteborgs-Posten.

ANNONS
Efter två år var arbetslösheten i EFG-gruppen 39 procent
TT
I kontrollgruppen var motsvarande siffra 30 procent
Göteborgs-Posten
Omskolningsåtgärder vid Volvo Cars utan effekt
www.riksrevisionen.se
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Volvo CarsRiksrevisionen