Väljaren Rabab Aljabir har med sig döttrarna Azra och Janat till vallokalen. (Johan Nilsson/TT)

Strid ström i distriktet med lägst valdeltagande 2018

Väljaren Rabab Aljabir var en av dem som röstade i distriktet Törnrosen-Örtagården i Malmö på söndagsförmiddagen. I förra valet hade distriktet bara ett valdeltagande på 47,5 procent, vilket var allra lägst i Sverige.

– Jag vill se fler politiker som bär slöja. Jag har inte läst på så mycket inför valet, men vi har fått mycket information där jag studerar, i vuxenutbildningen. Jag hoppas att det går bra, säger hon.

Nyhetsbyrån TT rapporterar om en strid ström väljare i år, även om det är omöjligt att svara på hur högt deltagandet kommer att bli.

Väljaren Wafaa Boualen som är aktiv i Socialdemokraterna tror att många i området kommer att gå till det nya partiet Nyans, som har fokuserat sin kampanj i Malmö, Göteborg och Stockholm.

Direktsändningar

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen