Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Illustrationsbild.
Illustrationsbild. (Roald, Berit / NTB)
Läget i svenska skolan

Studie: Bra för många barn att börja en timme senare

Av Sebastian Hagberg
Publicerad: 2 jan. 2024
ANNONS

En timmes senare skolstart på dagen skulle ha flera fördelar för tonåringar, enligt en ny studie som gjorts vid Nationellt centrum för suicidforskning och prevention.

När forskarna undersökte barn mellan 12 och 16 år i Stockholmsområdet visade det sig att närmare hälften sover mindre än de rekommenderade åtta timmarna på vardagar.

Genom att flytta fram skoldagen en timme ökades sömnen med ungefär en halvtimme. Enligt forskarna kan den halvtimmen minska risken för depression och självmordstankar med tio procent.

– Vi har ett problem som har en enkel lösning som skulle resultera i otroligt många positiva payoffs, säger forskaren Gergö Hadlaczky till Ekot.

ANNONS
Sömnbrist kan kopplas till depression och självmordstankar bland unga
pressmeddelande · nyheter.ki.se
Bättre sömn är också förknippat med bättre betyg och lägre brottslighet
Sveriges Radio
Det är svårt att få ungdomar att lägga sig tidigare
TT
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Läget i svenska skolanForskning & vetenskapBarn & ungaSkola & utbildning

Förslaget: Färre ska läsa estet och samhäll

Antalet platser på vissa högskoleförberedande program på gymnasienivå bör bli färre. Det visar Skolverkets nya regionala planeringsunderlag.

I går 09.37
Arkivbild.

BO: Otroligt allvarligt – behövs en ny myndighet

Det är ”otroligt allvarligt” och ett ”totalt misslyckande” att fler än 850 elever inte har kommit tillbaka till skolan efter sommarlovet, säger Barnombudsbmannen (BO) Juno Blom till Ekot.

5 oktober, 19.39
Skola i Stockholm, arkivbild från 20 maj.

Mer än 850 elever saknas i skolorna efter sommarlovet

En månad efter sommarlovets övergång till skoltermin har fler än 850 elever inte kommit tillbaka till skolan. Det visar en genomgång som SR Ekot har genomfört.

5 oktober, 05.36
Illustrationsbild från en skola.

Rektorn om mobilförbudet: ”Stämningen har förändrats”

Mälarhöjdens skola i Stockholm införde ett mobilförbud för två år sedan och rektorn Micael Pettersson säger till Dagens Nyheter att han är nöjd med resultatet.

1 oktober, 19.01
Arkivbild: Micael Pettersson, rektor Mälarhöjdens skola.