Studie: I år lägger vi 25 procent mer på julklappar
Svenskar väntas i snitt spendera över 800 kronor per julklapp, en ökning med 25 procent jämfört med i fjol. Det visar en undersökning från SBAB, enligt Dagens Nyheter.
– Det ser ut att bli rekord. Dels ser vi att fler är redo att spendera mer per julkapp, dels finns det underliggande faktorer som gör att många känner sig rikare. Framför allt gör de låga bolånen att många har mer pengar kvar i plånboken, säger Maria Landeborn, privatekonom på SBAB.
Att julhandeln slår rekord är dock ingenting ovanligt. Det gjorde den 17 år i rad, ända fram till 2012, skriver DN.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen