Svenska pensionärer på topplista
Sverige är det åttonde bästa landet att pensionera sig i. Förklaringen är ett reformerat pensionssystem med stabil finansiering kombinerat med tjänstepension och privat pensionssparande. Det rapporterar Dagens Industri och hänvisar till en rapport från försäkringsbolaget Allianz.
– Vi vet redan att en diversifiering av pensionstillgångarna är avgörande för framtida pensionärer, säger ekonomen Renate Finke som står bakom rapporten Retirement Income Adequacy Indicator.
Sverige får dock se sig slagna av grannländerna Danmark och Norge som hamnar på plats två respektive tre över de bästa länderna att pensionera sig i.
De tio bästa länderna att pensionera sig i
- Nederländerna
- Danmark
- Norge
- Schweiz
- Japan
- .USA
- Österrike
- Sverige
- Ungern
- Nya Zeeland
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen