Svenske journalisten Joakim Medin släppt
Den svenske journalist som varit gripen i Syrien, Joakim Medin, är fri. Enligt Sihyar Ali, det syrisk-kurdiska partiet PYD:s representant i Sverige, släpptes Medin i utbyte mot regimsoldater som kurdiska gerillasoldater tillfångatagit. Det rapporterar nyhetsbyrån TT.
Medin berättar själv för Expressen hur han ”blivit tagen av regimen” när han var på plats för att rapportera men inte hade något visum.
– Vi var ute och gick på en gata när vi blev stoppade. De hade upprättat en vägspärr och när vi gick förbi den blev vi tagna. Gatan hade varit lugn att gå på flera dagar tidigare, vi hade gått där förut, säger Medin som också berättar att han suttit i isoleringscell i en vecka.
Syrisk-kurdiska företrädare i Qamishli ska ha förhandlat om en frigivning sedan gripandet, förhandlingar som ska ha varit kniviga, enligt Sihyar Ali.
– Ena stunden sa de att de skulle släppas, i den andra stunden att de befann sig i Damaskus, säger Shiyar Ali.