Svenske läkaren: ”Ebola kan bli vår tids digerdöd”
”Jag kan knappast anklagas för att vara alarmistisk när jag påpekar att det som pågår i Västafrika kan leda mot digerdöden. Det är hemskt och svårt att ta till sig.” Det skriver katastrofläkaren Johan von Schreeb i ett alarmerande reportage från ett av ebolautbrottets centrum i Sierra Leone.
von Schreeb vittnar om en verklighet där antalet smittade ökar med oroväckande hastighet och där det krävs militärisk disciplin av vårdpersonalen för att inte sprida smittan vidare.
”Försiktigt kränger jag av mig den yttersta handsken medan en klorlösning duschar mig. Jag fingrar nervöst efter blixtlåset i halsgropen. Det är förenat med dödsfara att nudda den oskyddade halshuden med handsken där ebolavirus kan sitta. Om viruset kommer in i kroppen tar det över.”
Trots det stora allvaret tar insatserna för lång tid och slutet på ebolaepidemin är långt borta, skriver von Schreeb.
”Föräldrarna till de barn som vaknar med feber och kräkningar i dag i Sierra Leone kan med rätta känna ångest. Sju av tio dör. Det svartnar för ögonen.”