Sveriges vapen: ”Plåga Finlands svaga backar”
I eftermiddag möter Sverige hemmanationen Finland i semifinal i JVM. Tre nycklar krävs för att stoppa det finska laget hemma i Hartwall Arena, skriver Expressens krönikör Sanny Lindström: Behåll kylan, sätt press på de finska backa och matcha väl mot deras stjärnkedja.
Aftonbladets dito Hans Abrahamsson konstaterar att Finland spelar en offensiv hockey som stundtals ger ”hårresande misstag i egen zon”.
Om Sverige kan plåga de finska backarna i egen zon är mycket vunnet, fortsätter Abrahamsson. ”Vi har ett bättre lag och ett bättre kollektivt spel. Nu gäller det att hantera det på rätt sätt.”
Matchen börjar klockan 15 i eftermiddag.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen