Hem
(TT)

Sydkorea i panik – WHO håller krismöte om mers

Dödssiffrorna stiger i Sydkorea till följd av utbrottet av den dödliga virussjukdomen mers. På fredagen uppgav Världshälsoorganisationen (WHO) att man kommer att kalla till ett krismöte nästa vecka, då man bland annat ska avgöra om spridningen av viruset ska klassas som en global hälsokris.
Situationen har skapat stor rädsla hos befolkningen i huvudstaden Seoul, vilket får stora konsekvenser för ekonomin.
Aftonbladets Patrik Lundberg vittnar om paniken bland dem han träffar. ”Vanligtvis brukar ett fåtal koreaner bära en mask som täcker för näsa och mun. Främst när de är förkylda och inte vill smitta andra. Nu ser jag var och varannan korean bära mask [...] Vart jag än rör mig märker jag av mersviruset. Eller snarare paniken kring det.”

Detta har hänt:

  • Sedan den 20 maj, då det första mersfallet upptäcktes i Sydkorea, har 126 fall registrerats.
  • Antalet döda är uppe i elva – det senaste dödsfallet en 72-årig kvinna.
  • För tillfället är 3 680 personer satta i karantän.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen