C-politiker talade inför högerextrema: ”Är orolig”
I lördags samlades ett hundratal personer i centrala Stockholm för en demonstration mot flyktingar. Enligt Expos granskning närvarade högerextrema personer med koppling till vit makt-miljön.
En av talarna var den centerpartistiska kommunpolitikern Annelie Sjöberg, rapporterar Norrköpings Tidningar i dag.
– Jag var där för att uttrycka min oro kring vissa frågor och för regeringens oförmåga att hantera dessa, säger hon.
Enligt Sjöberg, som är aktiv inom Centerpartiet i Söderköping, var hon där i egenskap av privatperson.
– Invandring är inte en av mina käpphästar och jag anser heller inte att jag är rasist. Men jag är orolig över den polarisering som vi ser i Sverige just nu, säger hon.
Omkring 200 motdemonstranter samlades också på Norrmalmstorg, och polisen kämpade för att hålla de två grupperingarna åtskilda.
– Jag upplever att det var en lugn stämning bland oss som hade fått tillstånd att prata. Men jag blev livrädd för motdemonstranterna, säger Sjöberg till NT.