”Felet är inte vårt, men ansvaret är vårt”
Det är rimligt att beskriva det rådande världsläget som ett tredje världskrig. Det skriver Mats Svegfors, publicist och tidigare vd för Sveriges Radio, i en debattartikel i DN. Han skriver att de mänskliga följderna är likartade och så även omgivningens moraliska ansvar.
”Hur kunde det ske? Hur kunde vi låta det ske? Jag är uppvuxen med dessa frågor om Förintelsen”, skriver Svegfors. ”Med inbördeskrigen och massflykten från länder i Mellanöstern återvänder frågorna”.
I stället för att i debatten anpassa agendan efter Sverigedemokraterna krävs en annan dagordning för Sveriges politiker, skriver debattören.
Svegfors vill se ett större flyktingmottagande, en politik som inte är blåögd och ett stopp av pengaflödet från oljerika stater till krigsherrarna.
”Den obotfärdige har alltid förhinder att hänvisa till. Men det pågår krig i gränslandet till Europa”, skriver Svegfors. ”Hur många hade velat komma ihåg sina far- eller morföräldrar som de som i slutet av 1930-talet hade sagt om judarna: låt dem dö!”.