Efter masskidnappningarna – Chibok kräver ny skola
Två år efter att terrorgruppen Boko Haram kidnappade 276 tonåriga flickor från en flickskola i den nigerianska byn Chibok saknas fortfarande 219 av dem. Och där flickskolan tidigare stod är det i dag öde, rapporterar AFP.
Nyhetsbyråns tv-reportage visar betongrester där armaturen sticker ut, massvis med rostiga sängbottnar på hög och gräs som växer upp där det tidigare var ett golv, i ett klassrum.
Inför det nigerianska valet förra året deklarerade presidenten Goodluck Jonathan att skolan höll på att byggas upp igen. Men det stämde inte – och nu kräver lokalbefolkningen att löftena uppfylls.
– Utbildningen här i Chibok har verkligen nått en nollnivå. Det här är det enda skola vi har i Chibok och den har förstörts, säger en av byns äldre, Ayuba Alamson.
– Egentligen har Boko Haram uppnått sitt mål när de säger att de inte vill ha västerländsk utbildning, säger förskoleläraren Nkeki till AFP.