Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Alfa Lavals Frank Mohn-köp

Alfa Lavals Frank Mohn-köp

Alfa Lavals Frank Mohn-köp klart

Alfa Laval har slutfört förvärvet av Frank Mohn, efter att ha fått konkurrensmyndigheternas godkännande. Det framgår av ett pressmeddelande. Som tidigare meddelats betalar Alfa Laval en total, kontant köpeskilling om 13 miljarder norska kronor på en skuldfri basis. (Direkt)

22 maj 2014, 08.17
Alfa Lavals vd Lars Renström

Alfa Lavals Frank Mohn-köp

Sonen rasar mot pappans beslut: ”Skäms på dig”

Arvingen Frederik Wilhelm Mohn är arg på sin pappa Trond Mohn för att ha sålt familjeföretaget Frank Mohn till Alfa Laval för 14 miljarder kronor. ”Det är en skam. Jag fick veta om försäljningen i går av Trond Mohn och jag trodde att det var ett fegt förhandsutspel av min far. Skäms på dig Trond”, säger han i ett skriftligt uttalande till Bergens Tidende. Pappan vill inte kommentera sonens uttalande, men skriver i bolagets pressmeddelande att ”Alfa Laval är det enda företaget som vi kunde se som en ansvarsfull och långsiktig ägare”.

7 april 2014, 11.50

Alfa Lavals Frank Mohn-köp

Alfa Laval köper norskt bolag för miljarder

Verkstadsjätten Alfa Laval öppnar plånboken och köper bolaget Frank Mohn för 13 miljarder norska kronor, motsvarande 14 miljarder svenska kronor. Frank Mohn tillverkar pumpsystem och hade i fjol intäkter på 3,4 miljarder kronor. I och med köpet räknar Alfa Laval med synergieffekter på 120 miljoner norska kronor.

7 april 2014, 09.17
Alfa Lavals vd Lars Renström