Hargins ilska: ”Ibland hatar man den här sporten”Mattias Hargin hade medaljchans vid dagens VM-tävlingar i slalom. I det andra åket hade han ledningen fram till sista branten. Då körde han ur.
Hargin hade ledningen – då körde han urMattias Hargin låg femma och hade en klar medaljchans i VM-slalomen i S:t Moritz. Han hade också ledningen i det andra åket ända till den sista branten. Då körde han ur, rapporterar TT. I topp blev det istället dubbelt Österrike genom Marcel Hirscher och Manuel Feller. Hirscher vann med 68 hundradelar.
”Därför kan låg värdering ge hög avkastning”När marknaden rusar är det lätt att dras med i trender, men långsiktig avkastning kräver ett annat perspektiv. Det skriver Lannebos förvaltare Robin Nestor i en krönika om investeringsfilosofin bakom fonden Lannebo Sverige.
”Nu behöver Sverige inte skämmas för VM”Expressens Nicolinn Nilsson konstaterar att Sverige var på väg mot ett fiasko i alpina-VM. Med en dag kvar av tävlingarna har Sverige ordnat två av de sex medaljer som var förbundets målsättning. Hon konstaterar att Sverige kan lämna VM med en ”god känsla”:18 februari 2017, 14:55
VM-brons till Hansdotter: ”Det känns fantastiskt”Frida Hansdotter tar brons i slalom i alpina VM i S:t Moritz. Det är hennes tredje VM-medalj i slalom. 2013 tog hon brons, 2015 blev det silver.
Missade pallen med 22 hundradelar: ”Lite surt”Matts Olsson var 22 hundradelar från bronset. Trots det var han ändå aldrig riktigt nära sin första VM-medalj och kom sexa i storslalomen. Svensken säger själv att han blev lite passiv i åkningen.17 februari 2017, 15:13
Matts Olsson missade pallen – slutade sexaUnder fredagen avgörs herrarnas storslalom i alpina VM i S:t Moritz. Efter första åket hade han medaljkänning, men efter andraåket missade han pallen och slutade på sjätte plats.
Så många miljoner ska delas ut i GrannyranDrömmer du om att resa, renovera hemmet eller flytta till ett större boende? Om du köper en Postkodlott senast 31 mars har du chans att dela på 101 miljoner kronor i Grannyran som går av stapeln någonstans i Sverige i april.
Storslalom: Sara Hector slutade niaSara Hector hade 14:e bästa tid efter det första åketi dagens VM-tävlingar i storslalom. Sedan körde hon upp sig till en nionde plats i andra åket, rapporterar TT.16 februari 2017, 14:14
Första medaljen i VM – brons i lagtävlingenSverige tog sin första medalj i alpina VM. Det blev ett brons i lagtävlingen. I bronsmatchen besegrades Schweiz. I laget ingår Frida Hansdotter, Maria Pietilä-Holmner, André Myhrer och Mattias Hargin.
André Myhrer och Maria PH jagar guld i morgonAndré Myhrer och Maria Pietilä Holmner, som båda dragits med skadeproblem, kommer att ställa upp i tisdagens lagtävling i parallellslalom i alpina VM. Det är på förhand den bästa svenska medaljchansen.
Jätteskräll i superkombinationen i VMFörhandssnacket handlade om Marcel Hirscher och Alexis Pinturault. Men det blev schweizaren Luca Aerni som tog hem guldet. Hemmaåkaren hade tidigare inte kommit bättre än femma i en världscuptävling.
AI-assistenten som underlättar lönehanteringenMed Konteks nya AI-assistent Sidekick kan löneavdelningar spara tid och få bättre kontroll över löneprocessen.
Kajsa Kling missade topp 10-placering i störtloppetIlka Stuhec, Slovenien, vann damernas störtlopp i alpina VM. Svenskhoppet Kajsa Kling, trea i världscuppremiären, är uppenbarligen inte i form och åkte in på plats 17.12 februari 2017, 12:33
Störtloppet ställdes in på grund av dimma i backenHerrarnas störtlopp i alpina VM i S:t Moritz skulle ha startat klockan 12 i dag. Det sköts upp i omgångar och ställdes sedan in 14:15, rapporterar Radiosporten.
Super-G-vinnaren: ”Känns som min födelsedag”Kjetil Jansrud och Aleksander Aamodt Kilde fick inte jubla länge över den dubbla norska ledningen i super-G i alpina VM. För sen kom kanadensaren Erik Guay och tog hem guldet. Hans landsman Manuel Osborne-Paradis tog bronset.8 februari 2017, 14:34
Hansdotter avbröt träning: Ska inte vara någon faraSlalomstjärnan och VM-guldhoppet Frida Hansdotter slog i högerhanden under ett träningsåk i Watles i Italien. Hon behandlades med is och fick handen bandagerad direkt i pisten.8 februari 2017, 11:14
Drömmer du om eget? Så gör du steg för stegFunderar du på att starta eget företag? Det är inte alla som vet att det går snabbare – och är smidigare att komma i gång med ett lagerbolag.
Dyster VM-start för Kling: Körde ur i super-GSvenskhoppet Kajsa Kling körde ut i super-G i alpina VM på tisdagen. Nicole Schmidhofer tog en skrällseger.7 februari 2017, 11:35