Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Amy Adams

Nöje & kultur

Bale om tuffa inspelningen: ”Jag fick agera medlare”

Den brittiske stjärnskådespelaren Christian Bale tog en ”medlande” roll vid inspelningarna av ”American Hustle” 2013. Det skriver Variety som hänvisar till en intervju publicerad i GQ.

10 oktober 2022, 21.46
Bale och Adams.

Nöje & kultur

Close och Gaga fick dela på pris för bästa huvudroll

Lady Gaga och Glenn Close fick dela på priset ”bästa kvinnliga huvudroll” vid Critics Choice-galan som ägde rum på söndagskvällen. Det rapporterar TT. En tårögd Lady Gaga prisades för sin roll i "A star is born" och Close fick det för sin roll i svenske regissören Björn Runges film "The wife".

14 januari 2019, 08.04

Nöje & kultur

Filmen om Dick Cheney toppar nomineringslistan

Filmen ”Vice” om den tidigare vicepresidenten Dick Cheney har nominerats till sex Golden Globes, vilket gör att filmen toppar nomineringslistan, skriver Variety.

6 december 2018, 19.03
Christan Bale och Amy Adams i filmen ”Vice”.

Helg • Recensioner

Sharp Objects: Lysande miniserie med en rutten själ

HBO:s nya miniserie ”Sharp objects”, som hade svensk premiär på HBO Nordic i veckan, hyllas av recensenterna. Huvudrollsinnehavaren Amy Adams är i sin karriärs bästa form, skriver the Guardians Lucy Managan, som kallar serien ”magnifik”.

13 juli 2018, 11.17

Lönegapet i Hollywood

Regissören om Lawrence lönekritik: ”Bra för henne”

Skådespelerskan Jennifer Lawrence skrev en essä om lönegapet mellan män och kvinnor i Hollywood efter att läckta mejl från Sony visade att hon och kollegan Amy Adams tjänade mindre än sina manliga motspelare i David O'Russells film ”American Hustle”. Nu svarar regissören på kritiken. Till The Hollywood Reporter säger O'Russell att han alltid ”stödjer sina skådespelare i alla deras åsikter”. Samtidigt säger han att han förstår att det finns en annan sida. – Jag förstår människor som säger: låt oss tala om detaljerna i kontrakten. Det är svårt att göra en film tillsammans med flera stora stjärnor. ”American Hustle” hade en hel del stora stjärnor. På frågan om Lawrence berättade om essän inför publiceringen svarar han: – Jennifer gör vad Jennifer vill göra, och vi säger ”Bra för dig, tjejen”.

25 oktober 2015, 13.32

Lönegapet i Hollywood

Uppgift: Lawrence arbetade hälften så mycket

Nya detaljer har kommit fram efter att skådespelerskan Jennifer Lawrence nyligen skrev i ett öppet brev att hon och Amy Adams fick mindre betalt än sina manliga motspelare i ”American Hustle”. Lawrence ska under filminspelningen ha jobbat hälften så många dagar som Bradley Cooper och Christian Bale, skriver Aftonbladet och hänvisar till sajten Deadline. – Det är visserligen skönt att se att Lawrence slåss för något viktigt. Men jag är inte säker på att hennes huvudbevis ska vara ”American hustle”, säger branschbevakaren Mike Fleming Jr till Deadline. Stjärnan backades upp av flera kollegor och Sienna Miller sade i en intervju att hon vid ett tillfälle erbjöds mindre än hälften än sin manliga kollega för en teaterroll.

21 oktober 2015, 09.44
Jennifer Lawrence.