Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Arlandarånet 2002

Arlandarånet 2002

Hiphopstjärnan Carmona får tidsbestämt straff

Leo Carmona, som 2005 dömde till livstids fängelse för anstiftan till mord, har fått sitt straff tidsbestämt till 25 år, skriver Aftonbladet. Carmona är också en av frontfigurerna i hiphopgruppen Kartellen och har gått under artistnamnet ”Kinesen”.

7 maj 2019, 16.18
Leo Carmona.

Arlandarånet 2002

Sarnecki om erkännandet: Han kanske vill sälja sin bok

Att Kartellen-artisten Leo Carmona har erkänt att han var med och planerade och utförde Arlandarånet år 2002 kan få konsekvenser, menar Jerzy Sarnecki, professor i kriminologi. Och den allvarligaste konsekvensen tror Sarnecki kan vara att Carmonas ”polare inte är så särskilt förtjusta i att han erkänner”. Det säger han till Aftonbladet.

21 augusti 2017, 13.03
Arkivbild. Jerzy Sarnecki.

Arlandarånet 2002

Avfärdar polisens teori: Mordoffret var inte med

Leo Carmona avtjänar sedan år 2004 ett livstidsstraff för anstiftan till mord. Polisen har misstänkt att mordoffret deltog i Arlandarånet, som Carmona erkänner att han var med och utförde. Men att mordoffret också skulle varit delaktig stämmer inte, menar han.

21 augusti 2017, 08.14
Leo Carmona avtjänar nu ett livstidsstraff på Skänningeanstalten.

Arlandarånet 2002

Kom över 44 miljoner – bytet hittades aldrig

Ingen har dömts för Arlandarånet och bytet som rånarna kom över har aldrig återfunnits. I somras preskriberades fallet.

21 augusti 2017, 07.21
Arkivbild. Rånarna körde fram till ett SAS-plan och överföll två väktare.

Arlandarånet 2002

Erkänner Arlandarånet: ”Det har förstört mitt liv”

Leo Carmona, känd från hiphop-gruppen Kartellen, erkänner att han var delaktig i Arlandarånet den 12 juli 2002. I en intervju med ETC berättar han att han var med och planerade och utförde rånet.

21 augusti 2017, 06.59
Leo "Kinesen" Carmona, i ett besöksrum på Skänningeanstalten där han avtjänar ett livstidsstraff för anstiftan till mord.

Arlandarånet 2002

44 miljoner försvunna – rekordrånet preskriberas

Ingen är dömd och bytet är fortfarande försvunnet. Nu är Arlandarånet preskriberat och ingen rånare kan längre dömas för brottet, skriver Aftonbladet.

12 juli 2017, 08.20
Arkivbild juli 2002.